אבחון נוירופסיכולוגי

אבחון נוירופסיכולוגי

אבחון נוירופסיכולוגי הוא הליך אבחוני קליני שנועד להעריך אם ילד סובל מבעיה נוירולוגית. בדרך כלל אבחון כזה יידרש אחרי שילד עבר אירוע (מחלה, תאונה, חבלה) שבעקבותיו קיים חשד לבעיה נוירולוגית. האבחון הנוירופסיכולוגי נועד לאשש או לבטל את החשד לפגיעה הנוירולוגית, ובמידה ופגיעה כזו מזוהה לאבחן אותה באופן מקיף. בנוסף, אבחון נוירופסיכולוגי הוכיח את עצמו ככלי יעיל בזיהוי ליקויי התפתחות ולמידה, כמו למשל הפרעות קשב וריכוז.

מתי מומלץ לפנות לאבחון נוירופסיכולוגי?

אבחון נוירופסיכולוגי או פסיכודיאגנוסטי מתקיים כאשר חל שינוי התנהגותי בלתי מוסבר אצל ילד. המקרה המובהק בו יידרש אבחון נוירופסיכולוגי יתרחש כאשר השינוי  ההתנהגותי יופיע בסמיכות לאירוע, כמו זעזוע מוח או מחלה. סמיכות זו עלולה להצביע על קשר של 'סיבה ותוצאה' שמעלה חשש לפגיעה נוירולוגית ואבחון נוירופסיכולוגי הוא האמצעי הדיאגנוסטי המקובל להבין אם קיימת פגיעה נוירולוגית, מה היקפה ומה השלכותיה.

חשוב לציין שלעיתים האבחון הנוירופסיכולוגי הוא גם דרך לזהות בעיה נוירולוגית מתהווה אצל ילדים שהשינוי ההתנהגותי אצלם לא אירע בעקבות טריגר ברור. במקרים כאלה האבחון הנוירופסיכולוגי יכול להיות אינדיקציה לבירור רפואי נוסף (לגילוי מחלה ניוונית או גידול שטרם אובחנו) או לקבוע שהבעיות ההתנהגותיות מהן סובל הילד הן ממקור נפשי ולא נוירולוגי. בנוסף, כמו שכבר הזכרנו, אבחון נוירופסיכולוגי נחשב היום לאמצעי אמין מאוד לאיתור לקויות למידה ובכללן הפרעות קשב וריכוז.

כיצד מתבצע ההליך?

אבחון נוירופסיכולוגי הוא תהליך שלרוב יתמשך על פני שניים או שלושה מפגשים ומסתכם בעשר שעות – בהתאם לצורכי הילד המאובחן. האבחון כולל בחינה של כל הדוחות הרלוונטיים והניירת הרפואית, שיחת רקע עם ההורים וריאיון עם פסיכולוג קליני  ותצפית על הילד בעת שהוא מבצע מטלות, כמו גם מבחנים בכתב לילדים בגיל הרלוונטי. האבחון יתבצע על ידי לפחות איש מקצוע אחד ולעיתים ייקחו חלק בתהליך כמה מומחים ומאבחנים. המטרה של המאבחנים היא למפות את היכולות הקוגניטיביות וההתנהגויות שלו. ייבחנו: יכולת הריכוז והקשב של הילד, מנת המשכל, תפקודי זיכרון ולמידה, יכולות מוטוריות, יכולת הבעה. בנוסף יעבור הילד מבחנים פסיכולוגיים שיכולים לתת אינדיקציה כיצד הוא מתמודד עם הקשיים הנוירולוגיים. בסיום האבחון יוגש דוח מסכם שיציג פרופיל מלא של הילד וימפה את הקשיים כמו גם את נקודות החוזקה והכישורים של הילד.

המומחים לאבחון נוירופסיכולוגי

הדוח המסכם שהזכרנו הוא בעל תפקיד משמעותי בהמשך הדרך, הן משום שהוא מהווה מפת דרכים שתאפשר לתת לילד את הסיוע והטיפול הטוב ביותר לסיטואציה בה הוא נמצא (ולעיתים, הדוח גם ישמש אינדיקציה להמשך בירור רפואי); והן משום שהוא נדרש בהתמודדות עם גורמים רשמיים בביטוח הלאומי. פעמים רבות ילדים שסובלים מפגיעה מוטורית זכאים לפיצוי או סיוע מהביטוח הלאומי. הדוח המסכם של האבחון הנוירופסיכולוגי נדרש על ידי ועדת הביטוח הרפואי כתנאי לבחינת כל תביעה. לכן, חשוב לערוך את האבחון במכון המוכר על ידי הביטוח הלאומי, כמו למשל על ידי המומחים לאבחון נוירופסיכולוגי של 'מרכז האבחונים'.

לתיאום פגישת ייעוץ וקבלת מידע נוסף ניתן ליצור קשר