לקויות למידה – החזרי מס הכנסה בגין ילדים עם ליקויי למידה

לקויות למידה – החזרי מס הכנסה בגין ילדים עם ליקויי למידה

פקודת מס הכנסה קובעת זכות לזיכויים שונים לשכירים ועצמאים. אחד הסעיפים היינו סעיף 45 לפקודת מס הכנסה "זיכוי בעד נטול יכולת" הקובע בין השאר כי תושב ישראל או בן זוגו יקבל שתי נקודות זיכוי (שווי כל נקודת זיכוי 2136 ₪ בחישוב שנתי) בגין כל ילד נטול יכולת.

עד שנת 2002 הפרשנות של נטול יכולת הייתה רשימה סגורה כלומר מי שהיה לו בשנת המס ילד משותק, עיוור

בעקבות פנייה של חברים בוועדת המסים של לשכת רואי החשבון אל נציבות מס הכנסה, הוחלט להרחיב את הפרשנות של נטול יכולת כך שיחול גם על ילדים בעלי ליקויי למידה קשים הגורמים לאיחור בהתפתחות לעומת ילדים בני גילם, ולכן נקבע עי הזיכוי האמור יינתן גם בגין ילדים שאובחנו אצלם ליקויי למידה מסוג הפרעות קשב וריכוז (ADD) והיפראקטיביות ((ADHD.

אולי יעניין אתכם לקרוא על:

על מנת להבחין בין לקויות למידה קלות ובינוניות לבין לקויות למידה קשות הוחלט על 3 קריטריונים:

  1. קביעה של ועדת השמה על זכאות לחינוך מיוחד.
  2. אישור על כך שהילד לומד במסגרת לחינוך מיוחד (גן ילדים לחינוך מיוחד או כיתה לחינוך מיוחד בבית ספר רגיל).
  3. אישור מרופא על ליקויי למידה.

בנוסף לכך נקבע, כי גם ילדים הזכאים לקצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי בשל לקויות למידה חמורה במיוחד יזכו את הוריהם בנקודות הזיכוי האמורות לעיל.

התעוררה שאלת זכאות של ילדים שאובחנו עם ליקויי למידה שלומדים בכיתה רגילה במסגרת תוכניות שילוב (זכאות לשירותי חינוך מיוחד במסגרת כיתה רגילה בבית ספר רגיל). עמדת אגף מס הכנסה היא, כי זיכוי המס לא חל במקרים כגון אלו.

בכוונת אגף מס הכנסה לבחון את ביטול הפרשנות המרחיבה של סעיף 45 בדבר לקויות למידה מאחר שהתגלו מקרים שבהם הוצגו למס הכנסה אישורים כוזבים על לקויות למידה כדי לקבל את הזיכוי ממס.

נציין, כי ניתן לדרוש החזר מס עבור שש השנים האחרונות בלבד (היום 1999-2004) וכך שסה"כ החזרי המס יכולים להגיע לכ – 25,000 ₪ + הפרשי הצמדה וריבית 4%.

לתיאום פגישת ייעוץ וקבלת מידע נוסף ניתן ליצור קשר