איבחון דידקטי

מהו אבחון דידקטי?

אבחון דידקטי בוחן יכולות קוגניטיביות ומיומנויות מרכזיות בהם משתמשים תלמידי בית ספר. מדובר באבחון חשוב ביותר, המאתר קשיים ביכולות שעל פיהם נבנית תוכנית אישית הסוללת לתלמיד ומשפחתו דרך טובה וקלה יותר להצלחה בלימודים.

מי עובר אבחון דידקטי וכיצד יודעים שילד צריך לעבור אבחון שכזה ?
אבחון דידקטי נערך לילדים ובוגרים העומדים להתמודד עם לימודים בביה"ס

מה בודק אבחון דידקטי?

האבחון בודק את מכלול המיומנויות והאתגרים עימם יתמודד תלמיד בית הספר והוא מתמקד בנושאים הבאים :

  • בדיקה מקיפה של יכולות קשב וריכוז, זיכרון, יכולת למידה.
  • הבנת הנשמע והנקרא.
  • רמת תפקוד ביכולת לימוד שפה זרה.
  • מיומנויות יסוד בהבעיה ותפקוד גרפו מוטורי.
  • יכולות ומיומנויות יסוד בתחום החשבון.


במקרים רבים כיום, ניתן לראות פער בין היכולת השכלית של הנבדק ובין התפקוד שלו בפועל בכיתה בעוד שהתלמיד מנסה ללמוד אך נתקל בקשיים לא מוסברים שלא יודעים מה הסיבה להם. כתוצאה מקשיים אלו ובאי ההצלחה של אותו תלמיד, הוא עלול לצבור תסכול רב שעלולים להוביל אותו לביטחון עצמי נמוך או אפילו כעס כלפי הסביבה. התנהגויות כאלו יכולות להימנע באמצעות אבחון דידקטי שיבוצע בזמן ויתן לתלמיד את ההסברים לקשייו ואת הכלים וההבנה כיצד להתגבר עליהם.

בשורה התחתונה : איבחון דידקטי זהו איבחון לקויות למידה שבא לחפש את הנקודה שבא הילד/נער/מתבגר מתקשה בנושא הלימודי ובסופו של דבר ייתן לילד והוריו ארגז כלים מדויק של איך להתמודד עם הבעיה העומדת לפיתחם.

מי צריך איבחון דידקטי?

האיבחון מיועד בעיקר לתלמידים שמרגישים קשיים לימודיים ורוצים לדעת מהיכן הקושי הזה נוסע.

נוהגים  לעשות את האיבחון הזה בעיקר סטודנטים או בוגרים אשר לא אובחנו בילדותם, עוברים אבחון דידקטי לקראת התחלת לימודים מתקדמים (תואר ראשון) ובעקבות האבחון הסטודנט מקבל המלצות לתוכנית הלימודים.

התחלת שיחה
איך נוכל לעזור?
הי
איך נוכל לסיייע?