ג'אגלינג ככלי לטיפול בבעיות קשב וריכוז

ג'אגלינג וטיפול מפגש בין עולמות מאת: יוסי קובי.

כאמן קרקס ומטפל רגשי, אני מוקסם מהחיבורים האפשריים בין אומנויות הקרקס וטיפול, בייחוד קסם לי השימוש בג'אגלינג ככלי טיפולי. גם ג'אגלינג וגם טיפול דורשים איזון עדין בין מיקוד, יצירתיות ומודעות לסביבה. כמו כן הג'אגלינג ואומניות הקרקס הן הזדמנות לביטוי עצמי ולצמיחה אישית.

 בשנים האחרונות אני חוקר את חיבורים אלה, בין השאר דרך החווית בחדר הטיפול. אחד הכלים שמשכו את תשומת הלב שלי במיוחד הוא יישומן בעבודה עם אתגרי קשב, מוטיבציה וקשיי וויסות בילדים. לשמחתי, בשנים האחרונות, הקשר בין ג'אגלינג לטיפול זכה לתשומת לב מחקרית. חוקרים ולצדם גם אנשי שטח בוחנים את הפוטנציאל של ג'אגלינג ככלי טיפולי העשוי לתמוך במסע שלנו לריפוי.

ג'אגלינג כלי טיפולי : מדוע ג'אגלינג מתאים להיות כלי טיפולי

הג'אגלינג הוא כלי הדורש מאלה המבקשים לנסותו שימוש במשאבים מנטליים רבים. עם זאת הג'אגלינג בהיותו משחקי ומאתגר הופך את האימון למהנה במיוחד. הג'אגלינג מטבעו מושך את המתנסה פנימה, על מנת למצוא את הדיוק כדי להשלים את התנועה. הכניסה פנימה דומה לזו המתרחשת בתרגול מדיטציה. 

הג'אגלינג ככלי לעבודה עם הגנות – הג'אגלינג בהיותו משחק הוא דרך טובה להתחיל מערכת יחסים טיפולית עם ילדים. פעמים רבות ילדים מגיעים לטיפול ללא רצון ולכן הג'אגלינג יכול לסייע עם התחלה מאתגרת שלעיתים גם לא מובנת לילד. משחק הוא שפה שילדים מכירים, לכן יכול לשמש כגשר ולתת את התחושה שאנו מדברים בשפה שלהם. 

השימוש במילים לתיאור חוויה הוא אתגר בעצמו עבור ילדים רבים ואפילו למבוגרים. על אחת כמה וכמה כשמדובר בילדים עם אתגרים רגשיים והפרעות קשב. המשחק מאפשר שיתוף נוח יותר, ומרחב בו אפשר "לשחק" עם המילים יותר בקלות. עבור ילדים השפה היא "כלי של המבוגרים", משחק לעומת זאת הוא מרחב בטוח, ומוכר ללמידה וחקירה. 

ג'אגלינג כלי טיפולי : וויסות החוויה דרך ג'אגלינג

הג'אגלינג בהיותו כלי "מדטטיבי" מאפשר לנו להעביר את תשומת הלב אל האובייקטים שאנו משחקים עמם. אם נשתמש ביכולת זו על מנת להכיר ולקבל את התחושות בגופנו נוכל לשפר את יכולת הוויסות של ילדים היפראקטיביים. 

בהיותו כלי המערב יכולות פיזיות ומנטליות הג'אגלינג מאפשר גם פריקה פיזית של אנרגית נפשית. התפרקות אנרגיה זו יכולה לחזק את תחושת השליטה ואפילו עשויה להוביל להפחתה של עוררות וחרדה. 

לסיכום

בשנים האחרונות אני עד לשימוש הולך ומתרחב בג'אגלינג ככלי טיפולי ואני מאמין שנראה אותו מתרחב בעתיד. הג'אגלינג יכול לתרום לאנשים המתקשים בתרגול מדיטציה קלאסי להשיג תוצאות של השקטה של המחשבות והגברת תחושת השליטה על הגוף. מטפלים עשויים למצוא בג'אגלינג כלי לריכוך הגנות ויצירת קשר ראשוני עם ילדים. 

יוסי קובי

יוסי הוא עובד סוציאלי עם תואר שני קליני, מטפל רגשי ואמן קרקס. בשנים האחרונות יוסי חוקר  את השילוב של אלמנטים מעולם הקרקס והג'אגלינג עם כלים מעולם הטיפול. בנוסף לשיטה שהוא מפתח, ליוסי תכנים ופעילויות שונות כולל מופע בידור קרקסי לכל המשפחה

התחלת שיחה
איך נוכל לעזור?
הי
איך נוכל לסיייע?