ייעוץ הכוונה – הדרכה להורים

כהורים, נעשה הכול בכדי שילדינו יחיו בסביבה מוגנת, חמימה ובטוחה, אך מהצד השני, נרצה כמובן, גם להעניק להם כלים, אשר יאפשרו להם להתמודד עם האתגרים השונים של החיים.

במקרים רבים, הרצונות הללו שלנו כהורים, עלולים ליצור קונפליקטים שונים והתמודדות עם סיטואציות ומצבים במהלכם נמצא את עצמנו ניצבים חסרי אונים אל מול הילדים שלנו, ולא פחות חשוב מזה, מול עצמנו.

בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים, אומנם ניתן לגשת לאינטרנט ולקבל "פתרונות" לכל סיטואציה – אבל רבים מההורים מעידים שהם הולכים לאיבוד בין כל הדעות השונות, התאוריות הרבות והעצות המגוונות שלעיתים סותרות זו את זו ורק חשים מבולבלים יותר כתוצאה מכך ולכן, הפתרון היעיל ביותר למצב, יגיע בצורה של הדרכת הורים מקצועית.

נושאים לקריאה נוספת:

הדרכת הורים ויתרונותיה

הדרך האפקטיבית ביותר עבור הורים אשר מעוניינים לשפר את יכולותיהם או לערוך שינוי מסוים בצורת התפקוד שלהם כהורים, היא באמצעות תהליך של הדרכת הורים.
במסגרת הליך של הדרכת הורים, ניתנים להורם כלים שונים, אשר ייעודם לאפשר להם לרכוש דרכים חדשות להתמודדות עם הקשיים השונים המהווים חלק בלתי נפרד מגידול ילדים ובין היתר: כיצד ניתן להציב גבולות, איך להתמודד עם מריבות בין אחים וכיצד ניתן להיות סמכותיים (גם בלי צעקות ועונשים).
באמצעות הדרכה וייעוץ להורים, ניתן ללמוד לראות ולחוות את הקשיים מזווית אחרת ולרכוש דרכי התמודדות חדשות ובריאות יותר אל מול הילדים, כאשר יישומן והתמדה בהן, יסייעו ביצירת סביבה שהיא גם יציבה וגם נעימה ומכילה.

הדרך לשינוי..

שמי ענת ואני עוסקת בתחום החינוך מעל ל-30 שנה ומתמחה בייעוץ חינוכי כ-11 שנה.
במהלך שנות עבודתי, יצא לי להיפגש עם הורים רבים, אשר מתקשים להציב גבולות לילדיהם – במקרים רבים, הסיבה לכך היא תחושת אשמה על שעות העבודה הארוכות, כך, שבזמן המועט המשותף, הם מעדיפים לבלות ולפנק אותם, במקום להציב גבולות ולחנך.

מצבים שכאלו, גורמים להורים לפקפק בעצמם ובתפקודים כהורים, להתקשות בלהראות סמכות ולבלבל את ילדיהם.
ככל שהעמקתי וצברתי ניסיון חינוכי רב יותר, הבנתי שלמרות מה שרבים חושבים, ההדרכה (כשמה) עוסקת בהורים ולא בילדים – ההורים הם אלו שצריכים להיות ערים לקשיים של הילד ולהיות מוכנים "לשלוף" את הכלים שיסייעו לו להתגבר עליהם.

אז נכון שלא מדובר במעשה ניסים ונכון, שצריך לנקוט בפעולה בכדי לשפר ולשנות את התפקוד כהורים, אבל זה בהחלט אפשרי ובמקרים רבים, ניתן לראות את התוצאות לאחר מספר קטן יחסית של מפגשים.
כאשת מקצוע המגיעה לתהליך, ללא דעות קדומות או מעורבות רגשית, מתאפשר לי להתבונן מהצד על התנהלות ההורים, לזהות את הקשיים ואת מקורם ולהעניק להם את הכלים אשר יאפשרו להתמודד איתם.